Skip to the main content

Spel van de week: Veiligheid voor alles in Butler

Op de donderdagen in september wordt zowel in de A-lijn als de B-lijn een butlercompetitie gespeeld. Het gaat dan om de imps op een spel. Overslagen zijn minder belangrijk (dan bij een paren wedstrijd), je moet bovenal je contract maken.
Met Stepbridge (in – zo lijkt het nu – ver vervlogen dagen van de Corona crisis) kan je ieders’ afspel en tegenspel nagaan. Voor analisten en schrijvers van een weekspel ideaal. Nu moeten we het doen met alleen de uitslagen op de website van PBC.
Een typisch “Butler” spel (waarbij het maken van je contract prioriteit heeft) is spel 7 van donderdagavond 21 september. Iedereen in de A- en ook de B-lijn zit in een manche contract met als troefkleur. De meesten in 4, enkele paren in 5. De uitslagen varieerden nogal: van 8 tot en met 12 slagen.

 

Bij ons aan tafel mocht ik 4 afspelen vanuit de West hand. Noord startte met Aas. In de A-lijn werd 4 van de 7 keer met Aas gestart en 3 keer met V. In de B-lijn 5 keer met Aas, 1 keer met V en ook nog 1 keer met 6. De start is meestal erg belangrijk, dus het overdenken waard: volgens de theorie over het uitkomen is een singleton start in een bijkleur vaak goed. Zeker als je drie troeven hebt. De meeste starters dachten er anders over en starten met Aas. Een soort van kijkaas, heet het in het Bridge jargon. Bij mij aan tafel dus ook deze Aas.
Dummy had echter geen en op tafel kon dus deze aas getroefd worden. Wat nu? Twee verliezers dreigen, evenals een troefslag. De communicatie is ook niet optimaal vanwege de singleton in mijn hand. In paren moet je zoveel mogelijk slagen maken, maar gelukkig speel ik Butler, eigenlijk veel makkelijker (vind ik althans). Gewoon voor zo zeker mogelijk 10 slagen maken. Ik begon met met als doel om in de 2e en 3e slag twee keer bij te spelen vanuit mijn hand. In de eerste -slag speelde Noord echter V bij, een singleton dus. Een tweede zou Noord dus kunnen introeven; ik vervolgde toch mijn speelplan, want als Noord aan slag komt, is er nog niet zoveel aan de hand. Inderdaad werd de 2e door Noord afgetroefd, Noord vervolgde met , wederom ingetroefd op tafel en toen weer een hoge om nog een vanuit de hand erbij te gooien. Weer ingetroefd en na. Voor mijn aas en nu na om de derde ook op tafel in te kunnen troeven. Mijn 10 slagen zijn nu zeker.
Een vraagje voor de analisten: is dit de veilige speelwijze voor 10 slagen?

 

Andere artikelen
Club- en slemkampioenen bekend

Club- en slemkampioenen bekend

Het competitieseizoen er weer op. Dat betekent dat de clubkampioenen en de slemkampioenen bekend...

13/06/2025 - Webredactie
Zoekt u een nieuwe vaste bridgepartner bij PBC?

Zoekt u een nieuwe vaste bridgepartner bij PBC?

Je dient lid van deze club te zijn om dit bericht te bekijken.
Al lid? Inloggen

06/06/2025 - Dick Brus
Dombo Viertallentoernooi 2025

Dombo Viertallentoernooi 2025

Op Hemelvaartsdag, dit jaar op donderdag 28 mei, wordt al jaren het viertallentoernooi...

31/05/2025 - Leo van Leeuwen